Bezpečnostné dvere vás naozaj ochránia?

bezpečnostné dvere vás naozaj ochránia?
bezpečnostné dvere vás naozaj ochránia?

Ako spoznáte, ktoré bezpečnostné dvere vás naozaj ochránia?

Kvalitné bezpečnostné dvere by mali byť v dnešnej dobe súčasťou každej domácnosti. Chránia nás pred prípadným vlámaním, ale tiež rôznymi vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Bezpečnostné dvere sa dajú dokonale zladiť s interiérom, a teda ostatnými dverami v domácnosti, pričom je možnosť výberu z viacerých dizajnových riešení. Súčasťou výberu bezpečnostných dverí je upriamenie pozornosti na prvotriednu kvalitu a výber dodávateľa, resp. predajcu.

Bezpečnostná trieda dverí

Pri rozhodovaní o vhodných bezpečnostných dverách, ktoré budú spĺňať vaše kritéria a požiadavky, je rozhodujúcim faktorom práve bezpečnostná trieda. Práve vďaka tomuto údaju je možné určiť odolnosť dverí voči zlodejom. Čiže čím je číslo bezpečnostnej triedy vyššie, tým je odolnosť dverí vyššia.

Bezpečnostné dvere môžeme rozdeliť na základe kategorizácie do nasledovných bezpečnostných tried:

RC1: dvere odolávajú kopaniu, narazeniu ramenom, zdvíhaniu i vytrhnutiu. Dvere musia odolať tlaku 3 kN a nárazu 30 kg telesa z výšky 800 mm.

RC2: dvere odolávajú jednoduchému náradiu a vyššej miere fyzickej sily. Dvere musia odolať tlaku 3 kN a nárazu 30 kg telesa z výšky 800 mm.

RC3: dvere odolávajú tzv. „páčidlám“, vŕtačkám i skúsenejším zlodejom. Dvere musia odolať tlaku 6 kN a nárazu 30 kg telesa z výšky 1200 mm.

RC4: dvere odolávajú vŕtaniu, sekaniu i ďalším spôsobom prelomenia zabezpečenia. Dvere musia odolať tlaku 10 kN.

RC5: dvere odolávajú skúseným zlodejom, ktorí používajú elektrické náradie. Dvere musia odolať tlaku 15 kN.

RC6: dvere odolávajú brúske, pílam a ďalším elektrickým náradiam či nástrojom.

Materiál dverí

Bezpečnostné dvere vyrobené z plechu nereagujú na vlhkosť, dokonca ani na zmenu teplôt. Ich odolnosť je vysoká, keďže plech výborne odoláva rezaniu i vŕtaniu.

Základom je, aby mali kvalitné bezpečnostné dvere tuhú kovovú konštrukciu s celoplošným krycím plechom, no okrem toho je nutné, aby boli zaistené v desiatich až dvadsiatich bodoch. Pozornosť treba venovať bezpečnostnej vložke, ktorá musí byť odolná voči prevŕtaniu či ďalším technikám.

Bezpečnostné zámky

Bezpečnostné kľúče majú chránený profil, pričom je možné mať jeden alebo viacero zámkov, zvoliť klasické zamykanie pomocou kľúča, chytré elektronické zamykanie pomocou odtlačkov prstov alebo diaľkové zamykanie za využitia mobilného telefónu.

Pri výbere bezpečnostného zámku je dôležité uvedomiť si:

na aké vchodové dvere bude zámok namontovaný (drevené, plastové alebo hliníkové dvere);

spôsob uzamykania (na kľučku alebo na kľúč);

• typ zámku;

• typ a počet uzáverov;

• výšku dverí v drážke uloženia zámku;

• šírku a výšku kapsy.

Zvuková odolnosť

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere bezpečnostných dverí je ich zvuková odolnosť. Ľudia, ktorí žijú v centre mesta, volia vysokú zvukovú izoláciu, čiže zvukovú nepriepustnosť dverí, ktorá sa udáva v decibeloch.

Základná zvuková nepriepustnosť má hodnotu 33 dB, 39 dB, 40 dB, 42 dB až po AUDIO, a to podľa platných noriem Európskej únie.

Protipožiarna ochrana

Miera protipožiarnej ochrany je uvedená v označení na dverách, pričom je udávaná v minútach pri povrchovej teplote dverí vyššej ako 160 stupňov Celzia. Pri bezpečnostných dverách je zaručené, že neprehoria skôr ako za pol hodinu, čiže v prípade vzniku požiaru je dostatok času na evakuáciu a príjazd hasičov.

Najkvalitnejšie bezpečnostné dvere dokážu zabrániť šíreniu tepla a ohňu až po dobu 180 minút a znesú teplotu, ktorá dosahuje až 1000 stupňov Celzia.

Panikové a protipožiarne dvere – aký je rozdiel?

Panikové dvere sú typické tým, že sa dajú otvoriť z vnútornej strany tlakom ruky, a to aj vtedy, keď sú dvere zamknuté. Používajú sú najmä vo verejných budovách, akými sú obchodné centrá, kiná či supermarkety, čiže všade tam, kde sa zhromažďuje množstvo ľudí.

Protipožiarne dvere sú typické tým, že bránia šíreniu plameňov, zničeniu majetku a poskytujú dostatok času na evakuáciu, ako už bolo spomenuté. Práve to je hlavný rozdiel medzi panikovými a protipožiarnymi dverami.

Textilné roletky

Textilné roletky

Textilné roletky dávajú možnosť dokonalého celkového tieniaceho efektu v nadväznosti na architektonické riešenia interiérov a sú ideálnym dekoračným aj praktickým doplnkom.

Hliniková pergola je zárukou celoročnej pohody a romantiky na terase

Hliniková pergola je zárukou celoročnej pohody a romantiky na terase

Výhodou hliníkovej pergoly oproti tej drevenej je aj úspora priestoru, ktorá je žiadaná u mnohých zákazníkov. Veľkosť hliníkových profilov je neporovnateľne subtilnejšia ako drevené hranoly a budete z nich môcť vytvárať štíhlejšie konštrukcie.

Pre exkluzívne stavby hliníková fasáda

Pre exkluzívne stavby hliníková fasáda

Hliníková fasáda je výbornou voľbou aj pre tých, ktorí preferujú funkčnosť a jednoduchosť zároveň. Keďže je tento materiál mimoriadne ľahký, nezaťažuje statiku budovy sú samonosné. Hliník okrem toho poskytuje celý rad výhod, vďaka ktorým neprekoná žiadny iný materiál.

Pomôžeme Vám?
Prosím čakajte...
Nahrávám súbory na server (0/0)
Posielam správu