Plesne sú neželanou súčasťou väčšiny bytov a domov. Ich vznik je spôsobený mnohými faktormi, ale najčastejšie sa vytvárajú v priestoroch s vysokou vlhkosťou. S plesňami by ste mali bojovať ihneď pri ich prvom výskyte. V opačnom prípade sa budú rýchlo šíriť v podobe neestetických škvŕn a zatuchnutého vzduchu. Okrem týchto neželaných prejavov plesne spôsobujú viaceré ochorenia a negatívne vplývajú na celkovú kondíciu človeka.
Plesne sú mikroskopické organizmy patriace medzi huby. Plesne rastú vo vlhkom prostredí a majú schopnosť rýchleho šírenia vďaka spóram rozširujúcim sa vo vzduchu do veľkej vzdialenosti. Spóry obsahujú jedovaté látky, ktoré znamenajú pre citlivých jedincov vznik mnohých ochorení alebo zhoršenie zdravotného stavu. Až 70 % plesní obsahuje spomínané toxické látky odborne nazývané mykotoxíny. Plesne milujú vlhkosť a teplotu od 20 do 35 stupňov. Vznik plesní je výsledkom zlého vetrania priestorov, stavebných chýb a nekvalitných okien. Najčastejšie sa vplyv plesní na zdravie človeka prejavuje vznikom alergií a ekzémov. Mnohí ľudia opisujú problémy s dýchaním, podráždené či opuchnuté sliznice a v extrémnych prípadoch napínanie na zvracanie. Ak problémy s plesňami nebudete riešiť, všetky spomínané zdravotné komplikácie majú tendenciu k stupňovaniu.
V prvom rade by ste mali tvorbe plesní zabrániť odstránením vlhkosti z miestnosti. Základom je správne vetranie priestorov. Počas teplejších dní vetrajte pokojne aj celý deň pomocou mikroventilácie. V zimnom období je potrebné krátke, ale intenzívne vetranie. Mokrá opratá bielizeň nepatrí do izby, ale na balkón. Počas varenia nezabudnite zatvoriť dvere do kuchyne a používať digestor. Nábytok natlačený na stene je už hudbou minulosti. Napríklad sedacia súprava umiestnená v strede miestnosti nielen dobre vyzerá, ale taktiež eliminuje riziko tvorby plesne. Vlhkosť v priestore vám pomôže znížiť odvlhčovač vzduchu. Ak sa pleseň zjavila napriek vášmu úsiliu, ihneď ju vyčistite. Postihnutú časť steny ošetrite prípravkami proti plesni, odstráňte farbu i omietku. Nový náter nanášajte až po dokonalom vyschnutí zasiahnutej steny. Používajte farby, ktoré sú odolné voči plesniam. Okrem spomínaných pravidiel vám s plesňou dokáže pomôcť rekuperačná jednotka zabudovaná priamo v rámoch okien.
Vetranie otváraním okien sa dá nahradiť rekuperačnou jednotkou. Najnovšie rekuperačné jednotky sú dokonca zabudované priamo v okenných rámoch. Nemusíte sa vďaka tomu trápiť tým kedy a ako dlho by ste mali vetrať. O vetranie sa postará rekuperačná jednotka, ktorá zabezpečí výmenu a dostatok čerstvého vzduchu počas celého dňa i v noci. Pomocou rekuperácie odstránite problémy nadmerne vlhkého prostredia a tvorby plesní. Ako vlastne prebieha výmena vzduchu prostredníctvom rekuperačnej jednotky? Teplý vzduch cez jednotku prechádza von a zároveň pri výmene využíva odchádzajúce teplo pri návrate čerstvého vzduchu do miestnosti. Rekuperačný výmenník odovzdá viac ako 90 % odchádzajúceho tepla do čerstvého vzduchu. Vzduch z vonku sa tým pádom nemusí ohrievať kúrením a vy ušetríte na energiách. Rekuperačné jednotky zabudované v ráme okna sa postarajú o vetranie bez nutnosti otvárania okien. Výmena vzduchu v dome alebo byte je zabezpečená rovnomerne a neustále bez nutnosti vašej prítomnosti. Čisté a suché prostredie dokonale zabráni vzniku plesní a zlepší váš komfort bývania.
WICLINE 75
Veka 82
WICSLIDE 75FD
WICSTYLE 75 PANEL
WICSTYLE 75
WICLINE 75
Veka 82
WICSLIDE 75FD
WICSTYLE 75 PANEL
WICSTYLE 75